مثلث جسم و دل و ذهن در پرسونال برندینگ

جسم و دل و ذهن یا Body & Heart & Mind سه بعد اصلی هستند که در پرسونال برندینگ باید بهشان پرداخت. اگر روح یا Spirit هم به این سه‌گانه اضافه شود، این سه‌گانه یا مثلث به یک چهارگانه یا هرم با قاعده مثلثی تبدیل می‌شود که در آن، روح، ارتباط‌دهنده بین آن سه جزء دیگر است. به این ترتیب، هر تلاشی که برای برنامه‌ریزی و اقدام در جهت توسعه آن سه بعد می‌کنید، موجب تقویت روح شما می‌شود.

در این خصوص مسئله اساسی که باید در بازآفرینی برند شخصی در نظر گرفت این است که وقتی شما برای رسیدن به اهداف خاصی جسم و دل و ذهن خود را پرورش می‌دهید، روح شما نیز مهیای جذب فرصت‌ها و درک شهودی همان فضایی می‌شود که به دنبالش هستید.

به این ترتیب، فرقی نمی‌کند که در کدام پارادایم فکری به سر می‌برید یا در حال حاضر در کدام لایه فلسفی پرسونال برندینگ مشغول به تحقیق و تفحص هستید. همین که برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنید و احیانا در مسیر پرسونال برندینگ گام برمی‌دارید، جسم و دل و ذهن شما مشغول تغییر و تحولاتی است که اگر به درستی هدایت شوند، می‌توانند موفقیت شما را تسهیل و تسریع کنند.

مثلث جسم و دل و ذهن


جسم

جسم شما به عنوان یک پرسونال برند دو جنبه اساسی دارد:

  • دیده می‌شود و ملموس است.
  • ابزاری است که بسیاری از مهارت‌ها را از طریق آن به‌کار می‌برید.

بنابراین وقتی راجع به جسم شما صحبت می‌شود، وضعیت ظاهری و زبان بدن و لباس مناسب و تناسب اندام، فقط بخشی از ماجرا است!

بسیاری از کارآفرینان روزانه بیش از ۱۲ ساعت کار می‌کنند، بسیاری از فروشندگان مرتب در حال سفرهای زمینی و پروازی هستند، بسیاری از سخنرانان و معلمان حتی در روزهای تعطیل هم کار می‌کنند… تمام این مثال‌ها و مثال‌های متعدد دیگری که از افراد موفق به ذهنتان می‌آیند، آمادگی جسمانی خاصی می‌خواهند. این آمادگی جسمانی را هم باید تامین کنید، هم برای نگهداری آن باید تلاش کنید و هم باید در نظر بگیرید که هر کدام از مولفه‌های جسمی مورد نیازتان در طی زمان با افزایش سن دچار چه تغییراتی خواهند شد.

با توجه به اهمیت بعد جسمی منحصر به فرد شما، در فازهای کشف، توسعه و طراحی برند شخصی در دستورنامه سولو ابزارهایی در اختیارتان قرار گرفته که بتوانید بر اساس واقعیت‌ها برنامه‌ریزی کنید.


دل

در بین کارگاه‌های جانبی سولو، یکی از پرتقاضاترین موضوع‌ها، موضوع کشف شور و اشتیاق درونی بوده است. یعنی بسیاری از متقاضیان برندینگ شخصی می‌دانند که اگر با هدایت یک کوچ یا مشاور، عامل انگیزاننده خود را کشف کنند، همان به موتور محرکشان برای رسیدن به موفقیت تبدیل می‌شود.

طبیعتا دل، یکی از سه بعد است و داشتن انگیزه به تنهایی کافی نیست. اما با مطالعه تاریخچه بسیاری از برندهای مطرح دنیا درمی‌یابیم که بنیانگذارشان با یک انگیزه شخصی و اشتیاق منحصر به فرد از یک ایده به یک کسب‌وکار کم‌نظیر رسیده است.

صرف نظر از اینکه مقوله راست‌مغزی و چپ‌مغزی امروز چقدر هنوز مورد تایید علم است یا نه، آن‌چیزی که در ادبیات شخصیت‌شناسی به عنوان راست‌مغزی شناخته شده و آن مهارت‌هایی که بیشتر جنس هنر و تردستی هستند، عمدتا تحت سیطره بعد دل یا Heart هستند.

بعد دل، با تئوری‌های متأخرتر شناختی که ساختار سه‌لایه‌ای برای لایه‌های زیستی مغز قائل هستند نیز سازگار است. لایه دوم زیستی مغز در یک پیشینه عمومی در بین کل جانداران، لایه‌ای است که به کنترل عواطف و احساسات می‌پردازد؛ همان‌جایی که EQ یا هوش عاطفی را نیز کنترل می‌کند.

به این ترتیب آزمون‌ها، ابزارها و تمریناتی که برای کشف اشتیاق درونی و توسعه عوامل انگیزاننده شما برای رسیدن به موفقیت در اختیارتان قرار می‌گیرد، کمک می‌کنند بعد احساس یا همان بعد دل خود را رشد دهید.


ذهن

در این حوزه وقتی درباره ذهن صحبت می‌کنیم، منظورمان بیشتر قوه عاقله و منطق است. همان‌چیزی که در ساختار راست/چپ به سمت چپ مغز نسبت داده می‌شده و در ساختار لایه‌های زیستی مغز، به لایه پیشانی شناخته می‌شود. دانش و اراده در این بعد جای می‌گیرند.

به هر حال امروز نقش تلقین و گفتگوی درونی محرک و مثبت برای رسیدن به موفقیت، تقریبا به یک امر بدیهی تبدیل شده و نیازی نیست که شما متخصص NLP یا یک مربی بوکس باشید تا بتوانید خود را دوباره به زمین مسابقه برگردانید.

احتمالا شما همین حالا هم اهل برنامه‌ریزی هستید و از طریق تکرار کلامی و بصری اهداف خود، یعنی با مرور آن‌ها در ذهنتان یا مطالعه اهداف و برنامه‌هایی که یادداشت کرده‌اید، در مسیر توسعه برند شخصی خود گام برمی‌دارید. با این حال در دستورنامه سولو ابزارهایی را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید جسم و دل و ذهن را به صورت سینرژیک توسعه بدهید و از آن‌ها بهره‌برداری کنید.

مثلث جسم و دل و ذهن در پرسونال برندینگ

جمع‌بندی

برای موفقیت در برندینگ شخصی لازم دارید این سه بعد وجود خود را همواره و در کنار هم در نظر بگیرید تا روحتان موفقیت را به سمت خود جذب کند:

  • جسم شما فقط ویترین نیست که به ظاهرش برسید، بلکه ابزاری است که با آن مهارت‌هایی را انجام می‌دهید. پس باید توانایی‌های لازم را در آن بیافرینید و در حفظ آن توانایی‌ها کوشا باشید.
  • دل شما یگانه عاملی نیست که شما را به موفقیت می‌رساند. انگیزه بدون مهارت و دانش، معمولا راه به جایی نمی‌برد.
  • ذهن شما برایتان اراده و دانش را به ارمغان می‌آورد. ولی دانش و اراده به یک موتور محرک مثل انگیزه نیاز دارند تا به حرکت بیفتند و برای اینکه به عینیت درآیند، جسم شما باید مهارت‌های لازم برای بهره‌برداری از آن دانش و اراده را داشته باشد.

سینا افشاری نیا

مدیر تحقیق و توسعه گروه بانیک