افراد تاثیرگذار در زندگی خود را چگونه بشناسم؟

چرا ضروری است افراد تاثیرگذار در زندگی خود را بشناسم؟

حتما دیدید که افراد موفق در مصاحبه‌ها یا سخنرانی‌ها از افرادی بابت پشتیبانی‌ها و تاثیرهایی که گذاشتند تشکر می‌کنند و از این طریق، از تعدادی از افراد تاثیرگذار در زندگی خود تقدیر می‌کنند.

اگر شما هم در مسیر پرسونال برندینگ گام برمی‌دارید یا اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، لازم است افراد تاثیرگذار در زندگی خود را بشناسید و بتوانید آن‌ها را در در صورت صلاحدید در رسانه‌هایی معرفی کنید و از ایشان قدردانی کنید.

چرا؟

۱- این قدرشناسی یک جنبه اخلاقی دارد که بدیهی است.

۲- افراد تاثیرگذار در زندگی یعنی چی؟ یعنی بر زندگی شما تاثیر گذاشته‌اند. پس احتمالا شما بسیاری از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود را از ایشان گرفته‌اید و به عبارت دیگر، شباهتی‌هایی در برخی ویژگی‌های محوری خود با ایشان دارید. پس ضروری است که آن‌ها را شناسایی کنید.

البته توجه کنید که اگر در طول مسیر موفقیت خود به روانشناس و روانکاو مراجعه کنید، ممکن است افرادی که بر زندگی و روح و روان شما تاثیر منفی گذاشته باشند را نیز شناسایی کنید. اما در این نوشته من به آن بخش نمی‌پردازم. یک دلیلش این است که آن یک بحث تخصصی است که از تخصص من خارج است، و یک دلیل دیگر این است که یک بحث عمیق شخصی و اختصاصی است که با یک نوشته مسئله را حل نمی‌کند. پس اگر فکر می‌کنید افراد تاثیرگذار زندگی شما، زندگیتان را به سمت موفق نشدن پیش برده‌اند، پیشنهادم این است که از طریق متخصصانی این بحران را حل کنید. اما صرف نظر از اینکه چه تعدادی آدم در سر راه شما مانع تراشیده‌اند، اگر امروز احساس می‌کنید به موفقیت نزدیک هستید، قطعا تاثیر مثبت افراد بر زندگی شما بیشتر بوده است.

این مقدمه را فراموش نکنید.

در این ۴ موقعیت، دنبال نقش‌های مکمل بگردید

برای اینکه به شکل عمیقی بتوانید به این موضوع بپردازید، لازم است داستان موفقیت خود را با جزئیات برای خود مرور کنید. ببینید در طی مشقت‌هایی که کشیدید، در این موقعیت‌ها چه کسانی به کمک شما آمدند:

 • بحران‌هایی که ممکن بود به تنهایی نتوانید از آن‌ها خارج شوید.
 • نقاط عطفی که زندگی شما را دگرگون کرد و مسیر جدیدی پیش پای شما قرار داد.
 • شروع‌هایی که داشتید.
 • پایان‌هایی که به عادت‌های نامناسب خود دادید.

قبل از ادامه مطلب یاداوری می‌کنم که در دستورنامه سولو در فاز کشف، می‌توانید به صورت عمیق به این موضوع بپردازید.


نقش‌های باورپذیر

وقتی داستان موفقیت خود را بیان می‌کنید، برخی نقش‌های تاثیرگذار بر زندگی شما در هر جغرافیای فرهنگی قابل پذیرش هستند. یعنی مثلا اگر بگویید معلمی داشتید که نگرش شما را تغییر داد، برای همه قابل درک است. چون معلم نقشی است که با او ارتباط مستمر و منظم و مستقیم دارید. چند مثال زیر را بخوانید تا بعد به مثال‌های غیر قابل پذیرش برسیم.

افراد تاثیرگذار زندگی خود را چگونه بشناسم

اعضای خانواده

یک دیدگاه پرتکرار در صحبت‌های افراد موفق، این است که والدین یا یکی از اعضای خانواده خود را جزو افراد تاثیرگذار در زندگی خود می‌دانند. چون آن‌ها لااقل در شروع زندگی و در شروع تحصیل و… آن فرد تاثیر داشته‌اند و حالا اگر فرد با تلاش خودش به هدف‌هایی رسیده، وقتی به شروع مسیرش نگاه می‌کند، آن‌ها را کنار خود می‌بیند.

یک معلم یا استاد یا کوچ یا منتور

این عناوین را با وجود اینکه با هم فرق دارند، مخصوصا کنار هم نوشتم، چون اخیرا برای بسیاری از مدیران و دانش‌آموختگان مدیریت کسب‌وکار، بازی با این کلمات به یک محل مناقشه تبدیل شده است! خیلی فرقی نمی‌کند شما از کدام یک از این نقش‌ها تاثیر گرفته‌اید یا آن فرد موثر را چه می‌نامید. منظور این است که در نظر بگیرید شاید کسی را در مسیر موفقیت خود در کنارتان داشته‌اید که چیزهایی به شما یاد داده که یکی از چهار موقعیت بالا را پیش آورده است.

یک دوست یا همکار یا شریک

بخش‌هایی از خانواده را خودتان انتخاب نکردید، معلمان خود را نیز کم‌وبیش می‌توان گفت خودتان انتخاب نکردید، چرا که شما معمولا برای برخورداری از ارتباط با یک معلم، باید ابتدا در یک سازمان – مثل آموزشگاه یا دانشگاه یا مدرسه – مورد پذیرش قرار بگیرید. به همین ترتیب ممکن است با دوست و همکار و شریک نیز به صورت اجباری مواجه شده باشید. اما معمولا در انتخاب عمق ارتباطتان با آن‌ها اختیار بیشتری دارید. ببینید کدام دوست شما بوده که در آن چهار موقعیت، تاثیرهای اساسی بر مسیر موفقیت شما گذاشته است.

نقش‌های غیر قابل پذیرش

فرض کنید هرگز قرار نیست با کسی مصاحبه کنید یا کتاب خاطرات بنویسید یا از کسی قدردانی کنید. حتی با این فرض هم همان‌طور که بالاتر مطرح کردم، خودتان لازم دارید فهرستی از افراد تاثیرگذار در زندگی خود را تهیه کنید. بنابراین سعی کنید جواب‌های انتزاعی به خود ندهید.

قطعا بزرگان تاریخ به واسطه آثار و جملاتی که ازشان به جا مانده بر زندگی بسیاری از مردم جهان تاثیر عمیق گذاشته‌اند. اما چقدر می‌توانیم ادعا کنیم که تاثیر مستقیم و بی‌واسطه از ایشان گرفته‌ایم.

مثلا اگر شما اهل فلسفه هستید و مرتب کتاب‌های یک فیلسوف قدیمی را می‌خوانید، احتمالا به واسطه فرد یا فرایندی به سوی آن فیلسوف گرایش پیدا کرده‌اید. پیشنهاد می‌کنم برای کشف این واسطه‌ها وقت بیشتری بگذارید تا افراد تاثیرگذار در زندگی خود را از بین افرادی که معاصر شما هستند و با ایشان معاشرت و حشر و نشر داشته‌اید انتخاب کنید. وگرنه بزرگان تاریخ، بیشمارند و تاثیرشان بر امروز ما بی‌نهایت است.

به همین ترتیب افراد تاثیرگذار را با جملات تاثیرگذار و کتاب‌های تاثیرگذار اشتباه نگیرید. اگر همان‌طور که در پاراگراف قبل نوشتم، از بین افراد معاصر هم به شخصی رسیدید که فقط چند کتاب ازش خواندید و بیشتر از این ارتباطی با او نداشته‌اید، ببینید به چه واسطه‌ای با آن کتاب‌ها آشنا شدید. قاعدتا آن فردی که آن کتاب‌ها را به شما معرفی کرده تاثیر مستقیمی بر موفقیت شما داشته است.


جمع‌بندی

چگونه افراد تاثیرگذار در زندگی خود را بشناسم؟

 1. ضرورت شناخت افراد تاثیرگذار زندگی خود را به صورت منطقی درک کنید.

  قاعدتا شما شباهت‌های مهمی به ایشان دارید.

 2. ۴ موقعیت ذکر شده را در نظر بگیرید و در بین آن‌ها دنبال نقش‌های مکمل در داستان موفقیت خود بگردید.

  شروع‌ها، پایان‌ها، بحران‌ها و نقاط عطف.

 3. فهرستی از افرادی تهیه کنید که تاثیر مستقیم بر زندگی شما داشته‌اند و با ایشان فرصت همنشینی داشته‌اید.

  ببینید هر کدام از این افراد در کدام موقعیت، چگونه موفقیت شما را تسهیل کرده‌اند. قاعدتا در دل این تفحص، نکات مهمی را درباره ویژگی‌های خاص برند شخصی خود کشف خواهید کرد.

سینا افشاری نیا

مدیر تحقیق و توسعه گروه بانیک

دیدگاهتان را بنویسید

17 − 16 =