تمرین‌هایی برای کشف ناشایستگی‌ها و نقاط ضعف خود

همان‌طور که در تمرین‌های مربوط به کشف نقاط قوت و کشف ستاره درون خود مطرح شد، چه تصمیم بگیرید ویژگی‌های مثبت خود و منفی خود را در یک فرایند برنامه‌ریزی شده با مخاطبانتان مطرح کنید، چه نه، مخاطبان شما همواره در حال کشف و شناسایی ویژگی‌های خاص شما هستند. بنابراین در طی فرایند بازآفرینی برند شخصی خود لازم است ناشایستگی‌ها و نقاط ضعف خود را در فاز اول کشف کنید تا بتوانید در برنامه‌ریزی برای برندینگ شخصی، تدابیر لازم را برای حذف یا اصلاح ناشایستگی‌ها بیاندیشید.

برای این منظور معمولا تمرین‌هایی پیشنهاد می‌شود که از آن دست، برخی به ویژگی‌های شخصیتی و ناملموس شما می‌پردازند، برخی دیگر به مهارت‌های ملموس و تخصص‌هایی که باید در خود توسعه دهید.
ناشایستگی‌های ناملموس، همان‌هایی هستند که احتمالا خیلی سخت از دیگران درباره‌شان خواهید شنید. چون:

  • سخت‌تر درک می‌شوند،
  • مصداق قضاوت کردن درباره شخصیت شما را پیدا می‌کنند،
  • در قالب کلمات به سختی قابل بیان هستند،
  • و احتمالا شما آمادگی شنیدنشان را ندارید!

پس لازم است خودتان با این تمرین‌ها آن‌ها را کشف کنید:

تمرین اثبات نقاط ضعف خود

برای اثبات ویژگی‌های خود ۵ گام را باید طی کنید:

  • ۱- انتخاب ویژگی،
  • ۲- تعیین مسئله حل شده با کمک آن ویژگی،
  • ۳- راهکار ارائه شده به پشتوانه آن ویژگی،
  • ۴- نتیجه به دست آمده که بدون آن ویژگی قابل دستیابی نبود،
  • ۵- تعیین شیوه ارتباط با مخاطب…

جزئیات مربوط به این پنج گام را می‌توانید در این لینک بخوانید: پنج گام برای اینکه توانایی خود را ثابت کنید. منهای گام پنجم، چهار گام نخست را برای اثبات ویژگی منفی یا نقاط ضعف خود به کار ببرید و به خود نشان دهید که دقیقا چرا آن ناشایستگی را دارید.
به این ترتیب یک مسئله را که حل نشد، چون به راهکار نرسیدید، چون یک ویژگی مثبت را نداشتید در نظر بگیرید و از دل آن کشف کنید که چطور باید نبود آن ویژگی مثبت را برطرف کنید.

تمرین ثبت عادات منفی

همان‌طور که ممکن است از ابزارهایی از جمله ابزارهای موجود در بسته پرسونال برندینگ سولو استفاده کنید تا عادت‌های مثبتی را در خود پرورش دهید، عادات منفی خود را نیز با همان روش کشف کنید، با این فرق که حتما بازخوردهای منفی که به دلیل داشتن آن عادات منفی از مخاطبان و محیط می‌گیرید، ثبت کنید.

تمرین ثبت فعالیت در صورت بروز تعلل

در مواقعی که برای شروع یک کار تیمی یا یک فعالیت تخصصی تعلل می‌کنید، یک دلیل مهم می‌تواند این باشد که توانایی لازم برای شروع سریع کار را ندارید. سعی کنید فعالیت‌هایی را که جایگزین کار اصلی خود می‌کنید تا به نوعی شروع کار را به عقب بیندازید، ثبت کنید. بعد این فعالیت‌ها را با فعالیت‌هایی که برای پیش‌برد وظایف مهم‌تر خود باید انجام می‌دادید مقایسه کنید. از این مقایسه تلاش کنید نقاط ضعف خود را کشف کنید و ببینید چه ناشایستگی مهمی باعث می‌شود که تعلل کنید.

تمرین ثبت علل پذیرش شکست

هر بار که از این به بعد یا در گذشته مواردی پیش آمد که شکست را پذیرفتید، علت پذیرش شکست را به صورت یک انشا بنویسید. این انشا می‌توانید چند خط باشد یا چند یادداشت و درس‌آموخته… اما چیزی که مهم است، این است که در ثبت آن در نظر بگیرید اگر توانمندی لازم را داشتید، از پس موقعیت یا شکست یا مسئله پیش آمده برمی‌آمدید. پس سعی کنید کشف کنید که چه نقطه ضعفی در شما باعث قبول شکست شد.

جمع‌بندی

به عنوان یک پرسونال برند برای اینکه به چشم‌انداز خود برسید، لازم دارید موانع مهم پیش روی خود را بردارید. برخی از این موانع مهم، ناشایستگی‌های خود شما است. بنابراین لازم دارید نقاط ضعف خود را کشف کنید و برای برطرف کردنشان برنامه‌ریزی کنید.


دیدگاهتان را بنویسید