تمرین‌هایی برای کشف ستاره درون

فارغ از اینکه در حال حاضر چه حرفه‌ای را پیش گرفته‌اید و به چه شغلی مشغول هستید و فعالیت‌های روزمره شما در چه حوزه‌هایی قابل دسته‌بندی هستند، حتما دوره‌هایی در زندگی شما وجود داشته که در طی آن‌ها ستاره درون خود را درخشان‌تر از همیشه یافته‌اید. برای مثال پروژه خاصی را با موفقیت سپری کرده‌اید یا توانسته‌اید در فعالیت داوطلبانه‌ای تاثیر مثبتی بگذارید…

یکی از تمرین‌هایی که در دستورنامه پرسونال برندینگ سولو در فاز کشف طراحی شده، سوالاتی هدفمند است که با پاسخ به آن‌ها می‌توانید شایستگی‌ها و مهارت‌های کلیدی خود را کشف کنید. پیشنهاد شده برخی از این سوالات را به صورت داستان‌گونه روایت کنید و برخی را مورد به مورد پاسخ دهید.

کشف ستاره درون

پروژه موفق گذشته

یکی از مواردی که به شما کمک می‌کند ستاره درون خود را کشف کنید، این است که ببینید خصوصا در طول حیات حرفه‌ای خود در کدام پروژه خود را بیشتر از همیشه غرق کرده‌اید و با شور و اشتیاق، با آن زندگی کردید تا به نتیجه برسد و به نتیجه برسانیدش.
در این مورد، اینکه چقدر موفق بوده‌اید، چندان مهم نیست. چرا که عموم پروژه‌هایی که در این تمرین به خاطر بیاورید، مربوط به گذشته هستند و شما به عنوان یک فرد حرفه‌ای، قاعدتا تا امروز مهارت‌های موثر خود را ارتقا داده‌اید. پس طبیعی است که فکر کنید اگر امروز دوباره فرصت تکرار همان پروژه را داشتید، موثرتر می‌بودید. بنابراین در مرور پروژه‌های خود، فراموش نکنید که باید حال و هوای آن روزهای خود را به یاد بیاورید و سعی کنید ببینید که چه مهارت‌ها و ویژگی‌هایی در شما و آن پروژه وجود داشته که باعث می‌شده خود را در آن مثل یک ستاره یا سوپراستار ببینید.
در بررسی این مورد، توجه کنید که شاید احساس رضایت شما در آن پروژه، لزوما مربوط به خود پروژه و مهارت‌های شخصی شما نبوده، بلکه خشنودی ناشی از هم‌تیمی شدن با افرادی بوده که کار کردن با ایشان را می‌پسندیده‌اید. یا مثلا ممکن است نتیجه یک پروژه به قدری با رسالت شخصی شما در زندگی هم‌راستا بوده که تحت هر شرایطی آن پروژه برایتان خاطرانگیز شده است…

عادت‌های مثبت فعلی

عادت‌های مثبت خود را که به تکرارشان افتخار می‌کنید، همان‌هایی که به دیگران هم احتمالا توصیه می‌کنید و معتقد هستید موفقیت شما را به عنوان یک پرسونال برند تضمین می‌کنند برشمرید. ببینید این عادت‌ها به تقویت کدام مهارت‌ها و نقاط قوت شما کمک می‌کنند. علاوه بر این ببینید تحت چه شرایطی ممکن است این عادت‌ها را کنار بگذارید و از خیر تکرارشان بگذرید.
در این مورد حتما عادت‌هایی را مورد بررسی بیشتر قرار دهید که خودتان حس می‌کنید به تجلی ستاره درونتان کمک می‌کنند.

پیش‌گیری در آینده

ببینید کدام ویژگی‌های شخصیتی را در خود تقویت کرده‌اید و کدام مهارت‌ها را به حد عالی فراگرفته‌اید تا در صورت بروز موارد غیرقابل پیش‌بینی و مسائل پیچیده از آن‌ها استفاده کنید و بحران را مدیریت کنید. این‌ها مهارت‌ها و ویژگی‌ها همان‌هایی هستند که به ستاره شدن شما در حل مسائل پیچیده و رد کردن موقعیت‌های غیرمترقبه کمک خواهند کرد و چشم‌انداز شما را همچنان قابل دستیابی نگه خواهند داشت.

جمع‌بندی

این تمرین‌ها و تمرین‌های مشابه در دستورنامه سولو کمک می‌کنند ستاره درون خود را کشف کنید و برای ارائه آن به مخاطبان خود برنامه لازم را تدوین کنید.