چگونه بیان کنم چه چیزی به من انگیزه می‌دهد؟

شما یک آدم موفق هستید. حالا در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های شما دیده می‌شود. کارفرما، مسئول استخدام، شاگردان، کارمندان، دوستان و هواداران می‌خواهند با مدل ذهنی شما آشناتر شوند. دوست دارند بدانند چه چیزی باعث می‌شود هر روز یک گام به ایدئال خود نزدیک شوید.

طبیعتا اگر اکنون با این سوال مواجه هستید که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد، پس حالا به سطح قابل توجهی از موفقیت رسیده‌اید، قبلا با بیانیه‌های MVV شخصی آشنا شده‌اید و پاسخ‌هایی برای این سوال دارید. با این حال شما همیشه نمی‌خواهید و نمی‌توانید بیانیه سر کنید و از ماموریت خود در زندگی به عنوان یک فرد حرفه‌ای صحبت کنید یا جزئیات چشم‌انداز خود را با دیگران درمیان بگذارید یا درباره ارزش‌های محوری که بهشان پایبند هستید سخنرانی کنید!

در بیشتر مواقع هم شما ترجیح نمی‌دهید که یک گفتگوی ساده را به یک بحث فلسفی تبدیل کنید، هم مخاطبتان واقعا دنبال یک جواب ساده می‌گردد. بنابراین باید بتوانید در شرایط مختلف، برای مخاطب‌های گوناگون، جواب‌های گیرا و موثر در این خصوص داشته باشید.

چگونه بیان کنم چه چیزی به من انگیزه می‌دهد؟

گام اول: درک جایگاه سوال‌کننده

ابتدا باید تشخیص بدهید که سوال‌کننده در جایگاه تایید کردن شما قرار دارد یا در جایگاه کنجکاوی و آشنا شدن با شما. به این ترتیب، موقعیت شما برای پاسخ دادن به این سوال، ممکن است شما را به سمت پاسخ‌های هستی‌شناسانه فلسفی سوق دهد یا به سمت پاسخ‌های ساده روزمره.

از خود بپرسید چرا این مخاطب می‌خواهد بداند که چه چیزی به من انگیزه می‌دهد!

فرض کنید برای یک پست مدیریتی مهم در حال مصاحبه‌شدن هستید و نماینده کارفرما منظورش از پرسیدن این سوال، در درجه اول این است که چه چیزی باعث خواهد شد این شغل را انجام ندهید…!

پس در چنین شرایطی، اگر حتی پاسخ بدهید که خدمت به خلق، به شما انگیزه می‌دهد، مصاحبه‌کننده حق دارد فکر کند که در شرایط گوناگونی با هدف خدمت به خلق، ممکن است پست خود را ترک کنید!

گام دوم: فکر کردن درباره نحوه پاسخ‌دهی

این سوال مهمی است که باید به تناسب مخاطبتان برایش پاسخ پیدا کنید. بنابراین اگر کمی فکر کنید، قاعدتا کسی متعجب نخواهد شد. اما در نظر بگیرید که یک جواب کم‌وزن یا نامناسب، می‌تواند کل تصویری که از شما وجود دارد را دگرگون کند.

گام سوم: تطابق با پیشینه و تصویری که از خود ساختید

پیشنهاد می‌کنم در پاسخ به این سوال، مخاطب را ناآگاه فرض نکنید! چون هر جوابی بدهید، بلافاصله در ذهن مخاطب، سبک و سنگین می‌شوید.

جواب شما از سه حالت خارج نخواهد بود:

  • حالت اول: اطلاعاتی به مخاطب می‌دهد که باعث می‌شود معتبرتر شوید.
  • حالت دوم: همان اطلاعاتی را می‌دهد که با تصویر شما منطبق است و مخاطب انتظار شنیدنشان را داشته، بنابراین باز هم نزد او معتبر می‌شوید.
  • حالت سوم: اطلاعاتی می‌دهد که با تصویر فعلی شما متناقض است! پس اعتبار شما مورد تردید قرار می‌گیرد.

گام چهارم: مطمئن شدن از ادامه راه

در آخرین گام، در نظر بگیرید که نسبت قدرت-کنترل شما با این عامل انگیزاننده چیست. معمولا عوامل درونی که ملهم از روحیات و شخصیت فردی هستند، در دراز مدت کمتر ممکن است دستخوش تغییرات محیط شوند. بنابراین اگر عامل انگیزاننده‌ای که مطرح می‌کنید، یک عامل بیرونی و خارج از کنترل شما باشد، به احتمال قوی، از همان دست عوامل انگیزشی خواهد بود که از اعتبار شما خواهد کاست.

جمع‌بندی

به عنوان یک پرسنال برند، با این سوال مواجه خواهید شد که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد. بنابراین باید برای پاسخ به این سوال، تمرین کرده باشید. در دستورنامه پرسونال برندینگ سولو با روش‌هایی برای کشف محوری‌ترین عامل انگیزاننده خود آشنا شدید. بنابراین در این نوشته فرض کردم که شما قبلا این عامل را کشف کرده‌اید و حالا می‌خواهید در شرایط مختلف در برابر مخاطبان گوناگون خود بیان کنید که این عامل چیست.

با پیگیری این چهار گام، می‌توانید با بیان انگیزه خود، اعتبارتان را تثبیت کنید یا افزایش دهید:

  1. در نظر بگیرید که مخاطب شما با جواب شما چه‌کار می‌کند!
  2. ناگهانی و هیجانی، پاسخ از پیش آماده شده ندهید.
  3. جوابی بدهید که از شما قابل پذیرش باشد.
  4. ترجیحا عوامل درونی و شخصیتی را مطرح کنید که کنترلشان در اختیار خودتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده + چهارده =