میراث در برندینگ شخصی

میراث در برندینگ شخصی محدود به میراث مادی نیست. هرچه از گذشته شما باقی مانده و تاثیر آن را امروز به شکل مستقیم و غیرمستقیم می‌توانید در موفقیت خود درک کنید، بخشی از میراثی است که از خانواده، محل تحصیل، محل کار، دوستان و کشور و رسانه‌ها و … جذب کرده‌اید.

مطابق معمول در دستورنامه پرسونال برندینگ سولو پیشنهاد ما این است که در لایه‌های فلسفی برند شخصی خود به حدی عمیق نشوید که از رسیدن به راهکار بازبمانید. یک روش سریع برای کشف میراث موثر بر برند شخصی‌تان این است که جنبه‌های سه‌گانه میراث خود را در نظر بگیرید:

جنبه کارکردی میراث گذشته من

 • مهارت‌هایی که یاد گرفته‌اید،
 • منابعی مالی که امروز در اختیار دارید،
 • زیرساخت‌های فیزیکی،
 • زیرساخت‌های مجازی،
 • گواهینامه‌ها و مدارک،
 • روابط حرفه‌ای،

و مواردی از این دست، میراث ملموسی هستند که برای شما از گذشته به‌جا مانده و امروز شما می‌توانید برند شخصی خود را به پشتوانه آن‌ها توسعه دهید و طراحی کنید. این‌ها جنبه‌های قابل اندازه‌گیری میراث شما هستند. بخش‌هایی از آن‌ها را با تلاش مستقیم خودتان به‌دست آورده‌اید و بخش‌هایی را محیط بدون دخالت شما در اختیار شما قرار داده است.

بنابراین حتی شرایط فرهنگی یا جغرافیایی یا سیاسی کشور چنانچه تاثیر مشخص و قابل اندازه‌گیری بر کسب‌وکار یا موفقیت شما می‌گذارند، می‌توانند میراثی باشند که محیط برایتان فراهم کرده است.

جنبه عاطفی میراث گذشته من

 • خلق و خو،
 • ویژگی‌های بارز شخصیتی،
 • آداب معاشرت،
 • شور و اشتیاق درونی،
 • شاخص هوش عاطفی،

و مواردی که قابل اندازه‌گیری نیستند، اما در زندگی شما نمود رفتاری و احساسی دارند، جنبه‌های عاطفی میراث گذشته شما هستند.

این موارد قابل انتقال به غیر نیستند، و شاید نتوانید دقیقا تعیین کنید که از کدام لحظه زندگی خود به بعد، هر کدام از آن‌ها را به دست آورده‌اید. بلکه گذر زمان و تعامل با محیط آن‌ها را در وجود شما کاشته، به حدی که برند شخصی شما بدون آن‌ها قابل تصور نیست.

کشف میراث عاطفی به شما کمک می‌کند برای ارتباطات خود برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید و آستانه تحمل خود را برای پیش‌روی در سناریوهای مختلف موفقیت پیش‌بینی کنید.

جنبه معنوی میراث گذشته من

و مواردی که قابل اندازه‌گیری نیستند، لزوما به‌چشم نمی‌آیند، در رفتار روزمره شما نیز ممکن است نمود نداشته باشند، اما ناخودآگاه شما را شکل می‌دهند و خودتان عمیقا می‌دانید که همیشه همراهتان هستند.

این‌ها میراث معنوی هستند که شاکله برند شخصی شما را شکل داده‌اند و برآیندشان شما را در مقایسه با سایر انسان‌ها از جمله رقبا متمایز ساخته است.

اهمیت میراث در برندینگ شخصی

همیان‌طور که بالاتر مطرح کردم، میراث در برندینگ شخصی حکم داشته‌های فعلی شما را دارد، چه داشته‌های کارکردی-مادی، چه عاطفی و معنوی. بنابراین باید ابتدا در فاز کشف با تکنیک مطرح شده، لیستی از میراث خود تهیه کنید و با کمک تمرین‌های کتاب کار سولو، اولویت‌بندی کنید. سپس در فاز توسعه برای بهره‌برداری از این میراث در برنامه‌های استراتژیک و عملیاتی خود به تمرین بپردازید. در فاز دیزاین بسیاری از این میراثی که تدوین کرده‌اید به کمک شما خواهند آمد تا برند شخصی خود را طوری طراحی کنید که تمام میراث موثر شما به بهترین شکل نمودار شوند. در فاز ارائه نیز به شکلی که در فاز دیزاین برای خود مصلحت دانسته‌اید، هر کدام از میراث خود را در نقاط دسترسی مختلف مورد بهره‌برداری قرار می‌دهید.

طبیعتا در هر صورت آینده و حال شما میراث‌دار گذشته‌تان است و چه از متدولوژی سولو استفاده کنید چه نه، همواره در تعامل با محیط و مخاطبان خود هستید، اما فرایند بازآفرینی برند شخصی به شما کمک می‌کند تا با کیفیت و سرعت بیشتر به بهره‌برداری از میراث گذشته خود بپردازید.


دیدگاهتان را بنویسید