تاثیر داشته‌های من بر برند شخصی من

داشته‌های من تمام مواردی هستند که امروز به لطف میراثی که از گذشته به همراه دارم با من هستند. این داشته‌ها ممکن است در سطوح مختلف فلسفی قابل دسته‌بندی باشند، اما ویژگی مشترک تمام آن‌ها این است که با من و حول محور برند شخصی من هویت پیدا می‌کنند. از سوی دیگر هویت من نیز لااقل در لایه سطحی ملموسی که با نخستین ارتباط‌ها قابل درک است، تا حد زیادی با این داشته‌ها تعریف می‌شود.

برخی از داشته‌های من مستقیما با ابعاد هستی‌شناختی وجود من قابل توصیفند مثل:‌ ملیت، قومیت، فرهنگ عمومی، نژاد، ویژگی‌های جسمی،‌ استعدادهای ذاتی و ویژگی‌های خاصی که به واسطه حیات در موقعیت‌های زمانی و مکانی منحصر به فرد و تعامل با محیط در من شکل گرفته‌اند. این‌ها ذاتا بر تمام داشته‌های من مقدم هستند و به نوعی چارچوب موفقیت من را تعیین می‌کنند. اما اگرچه در یک رده قابل دسته‌بندی هستند، از نظر شکل اثرگذاری با هم فرق دارند. مثلا جسم و استعدادها قابل پرورش و رشد هستند، فرهنگ عمومی قابل توسعه است و بسیاری از ویژگی‌های قومی با تغییر محل زندگی قابل اصلاح یا بهبود یا تغییرند. حتی ملیت را می‌توان تغییر داد… و البته برخی از موارد ممکن است غیرقابل تغییر باشند. به هر صورت هر کدام از این موارد که ذاتا بسیار صلب و غیر قابل تغییر به نظر می‌رسند، در صورت تغییر، می‌توانند کل موفقیت یک فرد را تحت تاثیر قرار دهند و دریچه‌های جدیدی را به رویش باز کنند.

تاثیر داشته های من بر برند شخصی من

در مقابل این داشته‌های عمیق، برخی از داشته‌ها کاملا سطحی هستند و جنبه کارکردی دارند و در منابعی که در اختیار دارم، در ارتباطاتم و مهارت‌ها و تجربه‌های من متبلور شده‌اند. این داشته‌ها عموما جنبه مادی دارند یا اینکه به هر نحوی قابل تبدیل شدن به داشته‌های مادی هستند. این‌ها ممکن است در نقاط مختلف دنیا و در زمان‌های مختلف، ارزششان کم و زیاد شود، اما تقریبا از نظر همه افراد، خصوصا افراد حرفه‌ای، داشته‌های ارزشمندی هستند که می‌توانند به عنوان منبع و پشتوانه برای موفقیت مورد استفاده قرار گیرند.

اما برخی دیگر از داشته‌های من جنبه معرفت‌شناختی دارند؛ به این معنی که در پارادایم‌ها و فرهنگ‌های مختلف یا برای افراد با ماموریت‌های فردی و چشم‌انداز و ارزش‌های شخصی مختلف، همین داشته‌ها ممکن است چندان حائز اهمیت تلقی نشوند. افراد تاثیرگذار در زندگی یا شانس و موهبت‌های خاص و موقعیت‌های حرفه‌ای از نظر هر کسی ممکن است تعاریف مختلفی داشته باشد. بنابراین ممکن است یک فرصت ویژه که می‌توانسته موفقیت آینده من را تضمین می‌کند، امروز یا در زمانی که رخ داده از مقابل نظر من گذشته باشد یا بالعکس، چیزی که برای اغلب افراد ممکن بوده بی‌ارزش باشد، برای من تبدیل به یک فرصت ارزشمند شده باشد… به همین دلیل در دستورنامه سولو به ویژه در فازهای کشف و تدوین برنامه برندینگ شخصی، تمرین‌هایی در اختیارتان قرار گرفته تا بتوانید با دید وسیع و بدون پیش‌فرض، تمام ابعاد داشته‌های خود را شناسایی و از آن‌ها بهره‌برداری کنید.